Izašao je novi izvještaj na LIFE ReHABITA projektu: Smjernice o pristupu obnovi zgrada koje su ugrožene jakom socioekonomskom ranjivosti

Izašao je novi izvještaj na ReHABITi - Smjernice o pristupu obnovi

Proces energetske obnove zgrada suočava se s tehničkim izazovima na kojima se radilo proteklih desetljeća. Iskustvo stečeno kroz provedene projekte omogućilo je uspostavljanje najboljih rješenja za primjenu, ovisno o klimatskim uvjetima i vrsti zgrade. No obnova stanova u kojima žive ugrožene obitelji donosi dodatne komplikacije zbog specifične socioekonomske situacije tih ljudi. Ova situacija stvara prepreke koje mogu značajno otežati provedbu projekata obnove.

Znanje o upravljanju takvim okolnostima ključno je za uspješan razvoj složenih projekata. Problem je još izraženiji u višestambenim zgradama, gdje specifičnosti svakog stana i obitelji dodatno kompliciraju kako planiranje, tako i realizaciju projekta. S obzirom na osjetljivu socioekonomsku situaciju tih obitelji, nužno je primijeniti posebne „soft”vještine. Pristup tim građanima zahtijeva visok stupanj empatije i angažman socijalnih službi.

Projekt LIFE ReHABITA predlaže organizaciju sastanaka i radionica s građanima kako bi ih uključili u cijeli proces te smanjili nesigurnost i tjeskobu koje ovakvi složeni projekti mogu izazvati. Ovi sastanci i radionice također bi trebali pomoći u jačanju zajedništva među stanovnicima, stvarajući uključiviji, ljepši i održiviji model četvrti, prema načelima Novog europskog Bauhausa.

Poseban pristup pogođenim kućanstvima zahtijeva bliži kontakt s ranjivim stanovnicima. Međutim, takav pristup ne bi trebalo provoditi isključivo tehničko osoblje, već i stručnjaci sa znanjem i vještinama o radu s ranjivim stanovnicima. Stoga je podrška socijalnih službi tijekom cijelog procesa ključna za uspjeh projekta. Tehničko osoblje i socijalne službe imaju zajednički cilj savjetovati i osigurati uspješnu provedbu projekta, minimizirajući negativne posljedice na stanovnike. Posebna pažnja posvetit će se utjecaju radova na fizičko i psihičko zdravlje, nastojeći ga svesti na najmanju moguću mjeru.

Kontinuirani pristup stanovnicima provodi se kroz metodologiju sudjelovanja tijekom cijelog procesa. LIFE ReHABITA predlaže seriju sastanaka i radionica kako bi se ostvarili ciljevi obnove ugroženih zgrada: poboljšanje energetske učinkovitosti, smanjenje potrošnje energije, smanjenje socioekonomske ranjivosti te poboljšanje kvalitete života stanovnika, uz minimiziranje utjecaja na svakodnevni život tijekom radova.

Detaljan pristup i smjernice za obnovu zgrada koje su u stanju visoke socioekonomske ranjivosti opisani su u ovom dokumentu u obliku Smjernica.

Podijeli novost

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Skip to content