Novi izvještaj: Procjena razine energetskog siromaštva u pilot područjima LIFE ReHABITA projekta

Novi izvještaj Procjena razine energetskog siromaštva

Uključivanje građana u procese energetske obnove i provođenje sličnih aktivnosti zahtijeva razumijevanje općih i specifičnih karakteristika ciljne skupine, kao i stanja stambenih objekata u kojima ta skupina živi.

Projekt LIFE ReHABITA, osim što se fokusira na energetsku obnovu najmanje 500 kućanstava u pilot područjima, također će raditi na podizanju svijesti i osnaživanju građana na području energetskog siromaštva, energetske obnove i energetske učinkovitosti. Korak u ostvarivanju ovog cilja jest i novo otvoreni ReHABITA ured u Gospiću, ali i aktivnosti poput radionica i informativnih dana, koji će se održavati pod njegovim okriljem.

Upitnik

No jedan od ključnih koraka u prvoj godini projekta LIFE ReHABITA jest provedeno istraživanje u obliku upitnika u pet pilot područja projekta, uz naknadnu analizu prikupljenih podataka. Cilj upitnika bio je utvrditi stanje energetskog siromaštva kako bi se stvorila učinkovita strategija za uključivanje građana u energetsku obnovu, kao i povećanje svijesti o problemu energetskog siromaštva.

DOOR je izradio upitnik, prilagodio ga specifičnim ciljevima projekta i podijelio ga tehničkim partnerima i ostalim gradovima uključenim u projekt. Tehnički partneri su potom preveli upitnik na jezike partnerskih zemalja (hrvatski, bugarski, rumunjski, latvijski i španjolski). Odgovori su uneseni u EUSurvey platformu, a službenici ReHABITA ureda proveli su anketu posjećujući pilot područja ili kroz lokalne centre za socijalnu pomoć tijekom veljače i ožujka 2024.

Upitnik se sastoji od četiri glavna tematska područja: uvjeti stanovanja, energetsko siromaštvo i energetska učinkovitost kućanstava, zdravlje i dobrobit te opće informacije. Planiran je uzorak od 500 ispitanika, odnosno 100 kućanstava po svakom pilot području.

Rezultati

Pilot područja projekta (Lorca, Gospić, Ploiești, Plovdiv i Saldus) različita su po geografiji, klimi, sociopolitičkom naslijeđu i socioekonomskim karakteristikama svojih stanovnika. Analiza odgovora pokazala je veliku raznolikost među područjima, iako gradovi u Bugarskoj, Hrvatskoj, Latviji i Rumunjskoj dijele mnoge sličnosti vezane uz njihovu socijalističku prošlost. Ipak, postoje i značajne razlike u stambenom fondu, demografskim i socioekonomskim osobinama stanovništva. Ove specifičnosti bit će ključni faktor za određivanje pristupa svakog tehničkog partnera i grada u provedbi aktivnosti projekta.

Prema rezultatima ankete, više od 17% ispitanika ima prosječne mjesečne prihode niže od 400 eura, što je znatno ispod prosječnih prihoda u EU i nacionalnih prosjeka. Također, 30% ispitanika koristi socijalne usluge, najviše u Lorci, a najmanje u Ploieștiju i Gospiću. Većina ispitanika u svim pilot područjima vlasnici su svojih kuća, s ili bez hipoteke.

U usporedbi s prosječnim mjesečnim troškovima za energiju, većina ispitanika u Plovdivu navodi da im mjesečni prihod iznosi između 401 i 950 eura, dok su troškovi energije između 201 i 300 eura za 38% ispitanika, a 20% troši čak više. U Ploieștiju, većina ispitanika ima mjesečne troškove energije od 60 do 100 eura, dok u Gospiću većina zarađuje između 1201 i 1700 eura i troši između 101 i 200 eura za energiju.

Kada je riječ o energetskom miksu, 96% ispitanika u Plovdivu koristi električnu energiju kao glavni izvor energije, dok u Ploieștiju prevladavaju daljinsko grijanje (40%) i plin (44%). U Gospiću, biomasa je glavni izvor energije za grijanje (98%).

Više od četvrtine ispitanika u Ploieștiju navodi da su barem dva puta u prošloj godini kasnili s plaćanjem režija iz financijskih razloga. Slični problemi s održavanjem topline u zimskim mjesecima javljaju se u Lorci (55%) i Plovdivu (47%). Većina ispitanika nije primijenila nikakve mjere energetske učinkovitosti, a mnogi nisu ni svjesni koje mjere su primijenjene u njihovim domovima.

Ovi podaci sugeriraju da su sva pilot područja podložna energetskom siromaštvu i potvrđuju veliku potrebu za informativnim kampanjama koje će obuhvatiti teme energetske obnove, energetske učinkovitosti i energetskog siromaštva. Tehnički partneri i ReHABITA uredi morat će uzeti ove rezultate kao temelj za daljnje aktivnosti i obratiti posebnu pozornost na ranjive skupine, poput starijih osoba i žena.

Više informacija o rezultatima istraživanja i analizi podataka može se pronaći u publikaciji “D2.1 Energy Poverty Assessment of the Municipalities”.

Projekt LIFE ReHABITA sufinanira Europska unija kroz LIFE Program.

Izraženi stavovi i mišljenja su isključivo stavovi projekta LIFE REHABITA i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili Europske izvršne agencije za klimu, infrastrukturu i okoliš (CINEA). Za njih se ne mogu smatrati odgovornima ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje potporu.

Podijeli novost

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Događanja

Izložba fotografija “Ja sam snaga”

U Pučkom otvorenom učilištu dr. Ante Starčević u srijedu 23. travnja 2025. godine s početkom u 19.00 h otvorit će se izložba fotografija  “Ja sam

Skip to content