Ovaj priručnik nudi resurse za članove projekta LIFE ReHABITA koji žele pojačati uključivanje energetski ranjivih građana ili onih koji su u riziku od energetske siromaštva u procese energetske obnove.
Energetsko siromaštvo je složen fenomen koji ovisi o različitim čimbenicima te čiji intenzitet i utjecaj variraju ovisno o specifičnom kontekstu i uvjetima svake zemlje.
Priručnik prepoznaje tu složenost, zbog čega ne nudi jedinstven pristup za angažiranje ranjivih građana u procese energetske obnove. Partnerima na projektu LIFE ReHABITA savjetuje se da pri razvoju vlastitih strategija za uključivanje građana odaberu resurse iz ovog priručnika, prilagođene specifičnim lokalnim uvjetima, resursima i potrebama.
Ovaj priručnik ne bavi se akademskim analizama niti istraživanjima o energetskom siromaštvu. Umjesto toga, nudi praktične savjete i primjere dobre prakse za uključivanje energetski siromašnih građana te učinkovitu komunikaciju o tom fenomenu. To uključuje radionice i informativne dane za dionike i građane, kao i strateške dugoročne akcije, poput pridruživanja mrežnim organizacijama, korištenja inovativnih financijskih shema ili osnivanja specijaliziranih ureda i centara (one-stop shop) za energetsko siromaštvo i obnovljive izvore energije.
Kao što je istaknuto u uvodu, energetsko siromaštvo je vrlo kompleksni fenomen koji se mjeri i prati pomoću različitih indikatora, poput vrste energije korištene za grijanje domova, nepodmirenih računa za komunalne usluge i cijene električne energije ili plina. Pokazatelji energetskog siromaštva variraju u različitim pilot zemljama projekta, a uvjeti u različitim gradovima i općinama mogu značajno varirati. Također, resursi projektnih partnera su različiti.
Ovaj priručnik prihvaća tu složenost i ne nudi jedinstven pristup angažiranju građana u energetske obnove koji bi bio jednako primjenjiv za sve partnere. Specifični nacionalni i lokalni uvjeti, resursi te potrebe tehničkih partnera i općina čine jedinstvenu strategiju teško primjenjivom u svim pilot zemljama.
Stoga priručnik nudi preporuke aktivnosti uz primjere dobre prakse, ostavljajući partnerima projekta da razviju vlastite strategije angažmana u skladu s vlastitim potrebama i resursima. Ipak, to ne znači da se određeni savjeti ne mogu primijeniti od svih partnera – oni mogu poslužiti kao inspiracija za razvoj vlastite strategije angažmana građana.
U ovom priručniku predstavljamo mogući plan za partnere kako bi započeli kampanje angažiranja građana.